To pytanie każdy z nas zadał sobie w życiu przynajmniej raz. Szczególnie, na takich wczesnych etapach życia, jak wybór szkoły, kierunku studiów, zawodu, czy na późniejszych jak: zakładanie rodziny, poszukiwanie nowej pracy czy swojego powołania w życiu. Są to tak zwane „momenty przełomowe”, kiedy to zadajemy sobie to pytanie: kim tak naprawdę jestem, dokąd zmierzam i czego w życiu potrzebuję, aby czuć się szczęśliwym/szczęśliwą.

Zadanie pytanie to jedno. Ale czy potrafimy sobie na te pytania odpowiedzieć ? 

Ja sama pamiętam, jak dręczyło mnie pytanie po szkole podstawowej: Co dalej ? Nie wierzyłam w siebie dość mocno i dlatego też nie byłam gotowa, aby złożyć dokumenty w wymarzonej szkole. Nie miałam wówczas prawdziwego obrazu samej siebie. Miałam obraz nieadekwatny, zaniżony. Na szczęście otaczałam się ludźmi, którzy wierzyli we mnie, za mnie. Tak długo, aż tę odpowiedzialność za wiarę w siebie przejęłam na swoje barki i pozbyłam się błędnych przekonań na swój temat.  

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie „Kim jestem”, najpierw musimy poznać samych siebie, tj. zastanowić się, jakimi wartościami się w życiu się kieruję, czego chcę mieć w swoim życiu więcej, a czego mniej. Co sprawia, że wstaję wcześnie rano chętnie i cieszę się na nowy dzień. Jakie umiejętności posiadam i które z nich chcę dalej rozwijać. Jakie cechy charakteru cenię w sobie i u innych ludzi. Jest wiele innych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, aby poznać siebie. 

Czy wiecie, dlaczego warto jest siebie poznać ? Dlatego, że jak ja wiem, czego chcę, to nikt inny mi tego nie wmówi, gdyż w każdym słowie, geście, zachowaniu, pokazuję otoczeniu, kim jestem i czego chcę. Wówczas, nie będę ulegać wpływom i manipulacjom, gdyż to ja wyznaczam swoje ścieżki.

Jak często się w życiu zdarza, że: …. lubię to samo, co koleżanka o mocniejszym charakterze, słucham tej samej muzyki, czytam dokładnie te same książki, idę do tej samej szkoły, co ona…bo nie mam pomysłu na siebie, a w konsekwencji nie wiem, co tak naprawdę jest dla mnie dobre. Nie dlatego, że nie mam własnych zainteresowań, ale dlatego, że nie dałam sobie szansy, czasu, uwagi, aby poznać siebie. A każdy z nas jest wyjątkowy, posiada inne zdolności, wartości, potrzeby. I warto się w nie wsłuchiwać. Warto zadawać sobie odpowiednie pytania, a potem na nie odpowiadać.  

Jest takie powiedzenie: „Dowiedz się kim jesteś i pozostań sobą”. Osoby, którym się to w dużej mierze udało, są naturalne, spójne, tj.: jak mówią, tak postępują. Są dla nas wiarygodne i zazwyczaj ufamy im. A co najważniejsze, takie osoby, które znają siebie – ufają sobie, co znacznie podnosi ich wiarę w siebie. 

Jeszcze jedno – myślę, iż nie chodzi o to, aby zdefiniować siebie w 100%, zamknąć w sztywne ramy. I nigdy nie zmieniać zdania. Każdy z nas rozwija się i zmienia przez całe swoje życie, dlatego pytanie o to, kim jestem i czego w życiu potrzebuję, warto zadawać sobie cały czas. Na każdym etapie swojego życia.